3 Haziran 2014 Salı

Yumurtalık Kistleri Dr. Turgay Karakaya

2019 yılında İstanbul ve Ankara'da Haziran ayı gibi yaza giriş aylarında kürtaj fiyatlarının ... lira gibi rakamlardan başlayıp gebelik haftasına göre arttığını önceki makalemizde zikretmiştik , bugün ayrıca çok sorulan konulardan over kistlerindende bahsetmek isterim. Yumurtalık kistlerini, adet gören ve menapoza girmemiş kadınlarda sıkça rastlanan, çoğu zaman zararsız ve iyi huylu olan oluşumlar olarak tanımlamak mümkündür. Kadın hastalıkları içinde en sık yaşananların başında kistler gelir. Yumurtalık kistleri çeşitli nedenlerle oluşan ve farklı türleri olan oluşumlardır.

Yumurtalık kistleri belirtileri

Birkaç başlık altında toplanabilen yumurtalık kistlerinin en sık rastlanan çeşidi, fonksiyonel yapıdaki folikül kistleri ve corpus luteum kistleridir. Folikül kistler, foliküllerin büyümesinden kaynaklanan ve en fazla 5 cm çapında olan kistlerdir. Genellikle, doğum kontrol hapı kullanımından sonra kaybolurlar. Corpus luteum kistler, yumurtalıklardaki sarı cismin aşırı büyümesine bağlı olarak, adet kanamasının gecikmesine neden olabilmektedir. Bu kistler, doğum kontrol hapının belli bir süre kullanımından sonra veya kendi kendine kaybolabilmektedir. Çikolata kistleri, rahmin iç duvar dokusunda oluşan ve içi eski kan ile dolduğu için kahverengi bir görünümü olan oluşumlardır. Yumurtalık içinde çok sayıda ve küçük yapıda kistin oluşmasına, polikistik over hastalığı denmektedir. Çeşitlerini açıkladığımız yumurtalık kistleri, üreme döneminde olan hemen hemen her kadında rastlanan oluşumlardır. Yumurtalık kistlerinin belirtileri arasında, karında şişkinlik, sindirim sistemi şikayetleri, sık idrara çıkma, karın ağrısı, adet düzensizliği gibi sorunlar yer almaktadır. Ancak, pek çok hastalığın ortak belirtisi olan bu sorunlar, yumurtalık kisti tanısı için yeterli değildir. Bu nedenle, üreme dönemindeki kadınların rutin kontroller yaptırmaları gerekmektedir. Yumurtalık kistleri, eğer yapışkanlığı fazlaysa, hasta ileri yaştaysa, solid yapılı kist varsa, hasta menapoz sonrası dönemde ise tehlikeli olabilmektedir. Genellikle, solid yapılı ve yapışkan olan over kistlerinin çapı 10 cm den büyükse, tedavi için ameliyat gereklidir. 6 cm den küçük kistler için yeterli tedaviler uygulandığı halde sorun giderilemiyorsa, ameliyat gerekebilir.

Yumurtalık kisti tedavisi


Yumurtalık kistleri tedavi edildikten sonra, tekrar etme olasılıkları az da olsa vardır. Bu nedenle tedavi edilen hasta, 6 ay boyunca ultrason ile takip etmek gerekir. Yumurtalık kisti oluşmasının en önemli nedeni, hormonal yapıdaki düzensizliktir. Ayrıca çok fazla radyasyon almak da, yumurtalık kisti oluşumuna sebep olabilmektedir.